Disable Preloader

Sınav İngilizcesi(TOEFL,IELTS,YDS,PROFICIENCY…)

2018 Sınav Başarı Oranımız: %92

Kurumsal yapımızın verdiği güç ve çağdaş öğretim teknikleri ile IELTS, TOEFL, PROFICIENCY ve  YDS’ ye hazırlanan adaylarımıza en iyi hizmeti vermektir.

slider11

American Examination Center

2001 yılında kurulan “Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları” bünyesinde bulunan bir sınav merkezidir. Alanımızda getirdiğimiz yenilikler ve çalışmalarla sektörün “öncü” ve “lider” kurumu olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemekteyiz.

American Exam Center, “İngilizce Yeterlilik Sınavları”, “Hazırlık Atlama”, “Hazırlık Destek” ve kurumların taleplerini karşılayan “Kurumsal İngilizce” alanlarında hizmet vermektedir.

American Exam Center’ın kuruluş amacı, ülkemizde ve dünyada geçerliliği olan İngilizce sınavlar üzerine yoğunlaşarak öğrencilerimizin bu sınavlardan hem yüksek puanlar almalarını hem de İngilizce’yi öğrenme mantığını özümsemelerini sağlamaktır. Özellikle PROFICIENCY, YDS, TOEFL ve IELTS alanlarındaki başarıları hedeflenmektedir.

American Exam Center sınavlara hazırlık konusunda bütün öğrencilerini başarıya ulaştıracak eğitimi vermeyi hedeflemiş, öğrenci memnuniyeti ilkesi üzerine kurulu, kurumsal yapısı sayesinde ve her biri kendi alanında uzmanlaşmış kadrosuyla Türkiye’de, İngilizce sınavlarında istedikleri notu almak isteyen öğrencilere yönelik ilkeli bir kuruluştur.

IELTS, TOEFL, PROFICIENCY,LYS5 ve YDS kursları özellikle konusunda uzman öğretmenlerimiz ile gerçekleştirdiğimiz, Sınav İngilizcesi’ne AmericanExaminationCenter tarafından hazırlanmış materyaller ve  güncellediğimiz programlarımız ile ilgili detaylı bilgi için şubemize ulaşmanızı rica ederiz. Sakarya’da  YDS kursu, IELTS, TOEFL ve PROFICIENCY kursları için Sakarya Amerikan Kültür’ ü tercih ediniz.

Eğitim Kadromuz

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun ve alanlarında uzmanlaşmış eğitmenlerden ve kendi bünyemizde yetiştirdiğimiz etüt öğretmenlerimizden oluşmaktadır.

Eğitmenlerimiz İngilizce öğretmenliği alanında edindikleri deneyimi eğitim teknolojileriyle bütünleştiren tecrübeli bir ekipten oluşmaktadır.

American Exam Center’ın eğitimi sınava yönelik hazırlanan müfredat, kelime ve okuma çalışmalarıyla desteklenmiştir. Bu nedenle programı yürütebilecek eğitmen kadro, eğitim deneyimi olan ve eğitim sektöründe uzun yıllar çalışarak deneyim kazanmış ve kendi yazdıkları kitaplarıyla deneyimlerini taçlandırmış profesyonellerden oluşturulmuştur.

Vizyonumuz

American Exam Center’ın vizyonu, Atatürk ilkelerine bağlı, yenilikçi, dinamik, üretken ve uzman eğitim kadrosuyla, öğrenci odaklı dil öğretim yöntemlerinden yararlanmak ve ulaşılan başarılı konumunu sürekli geliştirerek İngilizce sınavları konusunda, yeni modeller üreten ve öncülük eden lider bir eğitim kurumu olarak ilerlemektir.

sinav_zammi

 

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

Toefl Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

Toefl sınavına, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitütüde eğitim yapmak isteyenler girmelidir. Ayrıca, İngilizce dil bilgisini uluslararası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir.

Test dört bölümden oluşur. 3,5 saat ile 4 saat arası bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir.

Nerede yapıldığına bağlı olarak sınav, aşağıdaki üç biçimden birinde olabilir:

 

1. Bilgisayarlı test (TOEFL® CBT – Computer based)

 Dört bölümden oluşur:

 • Okuma
 • Gramer
 • Dinleme
 • Yazma

Dinleme ve gramer bilgisi bölümlerindeki soruların güçlüğü, verilen cevapların doğruluğuna bağlı olarak bilgisayar tarafından sınav boyunca ayarlanır. İnternet üzerinde test uygulamasının başlaması ile bilgisayarlı test uygulaması sona ermiştir.

 

2. Yazılı test (TOEFL® PBT – Paper based)

İnternet üzerinden testin verilemediği sınav merkezlerinde ya da internet üzerinden testi tercih etmeyenlere seçenek sağlamak amacıyla verilir. Bu test de bilgisayarlı testin sınadığı alanları (okuma, gramer, dinleme, yazma) sınar ama bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı test kısmından ayrı değerlendirilir.

Kağıt üzerinde uygulanan TOEFL® PBT sınavının tamamlanması yaklaşık üç buçuk saat sürer. Ayrıca kağıt üzerindeki sınava giren herkes için zorunlu olan TWE® (Test of Written English™) sınavı adında 30 dakikalık bir yazma sınavı da vardır. İki sınavın tamamlanması yaklaşık dört saat sürer.

Aşağıdaki tabloda görüleceği gibi TOEFL PBT sınavında tümü zorunlu olan üç bölüm ve TWE yazma sınavı bulunmaktadır. Puan almak için her bölümde en az bir soru yanıtlanmalı ve bir kompozisyon yazılmalıdır.

Sınav                          Bölüm                        Süre                            Soru Sayısı 

Toefl Pbt                     Dinleme                      30-40 dakika              50

Toefl Pbt                     Gramer                       25 dakika                    40

Toefl Pbt                     Okuma                        55 dakika                    50

TWE                            Yazma                         30 dakika                    1 konu

 

3. İnternet üzerinden test (TOEFL® IBT – Internet based)

TOEFL IBT sınavı internet tabanlı bir sınav olup güvenli bir şekilde sunulmaktadır. Soruların cevaplandırılması ile ilgili bilgilendirme her bölümde ayrı ayrı verilmektedir. TOEFL IBT sınavına giren öğrenciler tüm sınav boyunca not tutabilmektedirler. Sınav sonunda öğrencilerin tuttukları notlar toplanmakta ve yok edilmektedir.

Sınav dört bölümden oluşur:

 • Okuma
 • Dinleme
 • Konuşma
 • Yazma

Bu dört bölümle ilgili tüm sınav aynı gün içinde verilmektedir. Sınav 4 saat sürmektedir.

Speaking (Konuşma) bölümünde öğrenciler mikrofona konuşarak cevap verirler ve cevaplar dijital formatta kaydedilerek ETS’ye (ETS Online Scoring Network) gönderilir.

Writing (Yazma) bölümünde TOEFL IBT sınavını alan öğrenciler yazılarını klavye aracılığıyla yazmaktadırlar. Bu yazılar da ETS’ye puanlandırılmak üzere gönderilmektedir.

Aşağıdaki tabloda TOEFL IBT sınavının soru tipleri ve öngörülen cevaplama süreleri yer almaktadır. Her bölüm için cevaplama süresi soru sayısına bağlı olarak değişmektedir. 

Bölüm                        Zaman                                   Soru Sayısı

Okuma                       60-100 dakika                        36-70

Dinleme                     60-90 dakika                          34-51

Ara                            10 dakika                                    –

Konuşma                   20 dakika                               6 çalışma

*** TOEFL sınavı ETS tarafından düzenlenmekte olup TOEFL ile ilgili tüm değişiklikler ETS tarafından yapılmaktadır.

05

YDS


Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, Yükseköğretim Kurulu’nun talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir sınavdır.

YDS; ÜDS ve KPDS’nin bileşkesi olacak ve üç temel bilimden de (fen, sağlık, sosyal) sorular içerecektir. Ancak ÜDS’den farklı olarak, YDS’de bilim dalı ayrımı olmayacak; hangi alanda eğitim almış olursa olsun, bütün adaylar aynı sınava tabi tutulacaktır.

YDS’de 80 soru vardır ve her bir doğru cevabın değeri 1.25 puan üzerinden hesaplanmaktadır. YDS’de toplam sınav süresi 2.30 saat (150 dakika), her bir soru için ayrılabilecek ortalama süre ise 1 dakika 52.5 saniyedir.

 

IELTS – International English Language Testing System

İngilizce dil seviyesi belirleme için uluslararası alanda geçerliliğe sahip bir sınav sistemidir. 1989 yılında başlatılan sınav Cambridge Üniversitesi – Yabancılar için İngilizce Sınav Merkezi, British Council ve IDP Eğitim Ltd tarafından düzenlenmektedir.

Sınav iki türde yapılmaktadır;

1.)    Akademik

2.)    Genel amaçlı.

 Akademik sınav; İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak veya mesleklerini icra etmek isteyenler için gereklidir.

Genel amaçlı sınav ise akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için gereklidir.

 IELTS AvustralyaİngiltereKanadaİrlandaYeni Zelanda ve Güney Afrika’daki akademik kurumların neredeyse tamamı tarafından kabul edilirken ABD’ de çoğu kurum tarafından onaylanmaktadır.

Sınavda temel amaç katılımcının İngilizce dilindeki dinleme, okuma, yazma ve konuşma yetkinliğini belirlemektir. Bu bölümler için 0-9 arasında değerlendirme notu verildikten sonra genel değerlendirme seviyesine ulaşılır. Sınavın önemli bir bölümünü oluşturan konuşma bölümünde sınava katılan kişi bir denetçiyle beraber sohbet eder. Denetçi sınava katılan kişiyle ilgili değerlendirmelerini not eder ayrıca tüm sohbet kayıt altına alınır.

Tüm katılımcıların dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak sıralanan dört bölümü de tamamlamaları gerekmektedir. Dinleme ve konuşma bölümleri tüm katılımcılar için aynı olsa da sınavın akademik olup olmamasına göre okuma ve yazma bölümleri değişiklik göstermektedir.

DİNLEME bölümü dört ayrı kısımdan oluşur. Her kısımdan önce katılımcılara durum hakkında kısa bilgi verilmektedir. Sonra sınavda yer alan sorulara bakmaları için bir süre verilir. İlk üç kısmın yarısında kısa bir ara verilip katılımcıların kalan soruları okumasına imkan verilmektedir. Her kısım sadece bir kez dinletilmekte, tekrarlama yapılmamaktadır.

OKUMA akademik sınavda üç kısımdan oluşmakta, her metinden sonra 13-14 soru olmakta, toplamda ise 40 soru sorulmaktadır. Genel sınavda ise yine üç kısım bulunsa da metinler daha kısa ve basittir.

YAZMA iki kısımdan oluşmakta olup; ilk olarak bir tablonun anlatılması istenmekte, ikinci kısımda ise seçilen bir başlıkta bir kompozisyon yazılmaktadır.

KONUŞMA bölümü üç kısımdan oluşur. İlk kısımda sohbet şeklinde geçen konuşmada katılımcı hakkında genel bilgi, ilgi alanları ve aile üyeleri gibi konular ele alınır. İkinci kısımda katılımcıya verilen bir başlık üzerine önce bir süre düşünmesi istendikten sonra konu hakkında konuşması istenir. Üçüncü bölümde ise bir önceki kısımda bahsedilen konu ile ilgili olarak denetmen ile münazara yapılır.

Toplam test süresi yaklaşık 3 saat sürmektedir:

 • Dinleme: 40 dakika
 • Okuma: 60 dakika
 • Yazma: 60 dakika
 • Konuşma: 10-15 dakika

İlk üç bölüm olan dinleme, okuma ve yazma daima bu sırayla ve arka arkaya ara verilmeksizin aynı gün ve aynı sınav merkezinde yapılır. Konuşma bölümü sınav merkezinin iradesiyle başka bir test merkezinde diğer sınav bölümlerinden sonra yedi gün içinde yapılabilir.

 IELTS seviye değerlendirmesi 0-9 arasıdır. Ortalama .25 ile bitiyorsa üst buçuğa, .75 ile bitiyorsa üst tam sayıya yuvarlanır.

Dokuz ayrı seviye şu şekilde açıklanmıştır:

 • 9 (Uzman kullanıcı): Dile tamamen hakimdir, yerinde ve doğru kullanımın yanı sıra akıcı bir konuşa ve tam anlama kabiliyeti.
 • 8 (Çok iyi kullanıcı): Dile tamamen hakim olmakla beraber sadece nadiren tutarsızlıklara sahiptir. Sık karşılaşılmayan durumlarda yanlış anlamalar oluşabilir. Karmaşık durumlarla başa çıkabilir.
 • 7 (İyi kullanıcı): Dile hakim olmakla beraber bazı sıklıkta tutarsızlıklar ve yanlış anlamalar yaşayabilir. Karmaşık durumlarla başa çıkabilir ve detaylı anlatımları anlar.
 • 6 (Yetenekli kullanıcı): Genel olarak dile hakim olmakla beraber bazı tutarsızlılar ve yanlış anlamalar yaşanmaktadır. Sık karşılaşılan durumlarda karmaşık bir dil kullanabilir.
 • 5 (Makul kullanıcı): Dile kısmi olarak hakimdir, çoğu durumlarla başa çıkabilir ancak kimi hatalar yapar. Kendi alanında temel konulara hakimdir.
 • 4 (Sınırlı kullanıcı): Temel yeterlilik sadece tanıdık konularda geçerlidir. Karmaşık kullanımda sık sık sorun yaşar.
 • 3 (Aşırı sınırlı kullanıcı): Çok bilindik durumlarda sadece genel durumu anlayabilir ve anlatabilir.
 • 2 (Kesintili kullanıcı): Sadece çok tanıdık koşullarda ve sınırlı kelime grupları haricinde gerçek bir iletişim mümkün değildir.
 • 1 (Kullanıcı değil): Birbirinden bağımsız kullanılan birkaç sözcük dışında dili kullanmaya yatkın olmama durumu.
 • 0 Sınava girmemiş ve dolayısıyla haklarında bilgi alınamamış adaylar için kullanılır

 

TOEFL mı IELTS mi? Hangisi daha zor?

Dil sınavlarında sınavın içeriği ile ilgili bilgi sahibi olmak ve benzer sorulara çalışmış olmak avantajdır. Çünkü her sınavın farklı metodu ve özgünlüğü vardır. O yüzden başvuracağınız kurumun sınavına karar verdikten sonra onun metodunu temel alarak çalışmalara başlamanız gerekir.

Aşağıda TOEFL ve IELTS ile ilgili bir karşılaştırma tablosu yer almaktadır:

 TOEFLIELTS
EN AZ/EN ÇOK KAÇ PUAN GEREKLİ?0-1201-9 (BUÇUKLU PUANLAR DA ALINABİLİR.)
SINAV METODU NEDİR?BİLGİSAYARTEST USULÜ, KAĞIT KALEM
KAÇ ÇEŞİDİ VAR?IBT2 MODÜL (AKADEMİK/GENEL)
NEREDEN BAŞVURULUR?http://www.ets.org/toeflwww.britishcouncil.org.tr
KAÇ KERE GİRİLİR?İSTENİLEN KADAR3 AYDA 1 İSTENİLEN KADAR
KAÇ BÖLÜM VAR?4 BÖLÜM4 BÖLÜM
Dinleme1 SAAT – 1 KERE DİNLEME(30 DAKİKA) ADAYLAR AYNI ANDA BAŞLAR – 1 KERE DİNLEME
Okuma1 SAAT(1 SAAT) ADAYLAR AYNI ANDA BAŞLAR
Yazma1 SAAT(1 SAAT) ADAYLAR AYNI ANDA BAŞLAR
Konuşma1 SAAT – MİKROFON VE KULAKLIK İLE ONLINE ORTAMDA YAPILIR.(12-15 DAKİKA) BİREBİR VE KARŞINIZDA BİR SINAV SORUMLUSU İLE YAPILIR
KAÇ SAAT SÜRÜYOR?4 SAAT (İLK 2 SAAT SONUNDA 10 DAKİKA ARA)2:45 (KONUŞMA BÖLÜMÜ HARİÇ)
TÜRKİYE’DE Kİ OFİSLERİ NEREDE?TÜRKİYE’DE OFİSİ YOKBRITISH COUNCIL SINAVLAR DEPARTMANI
SINAVLAR KAÇ SENE GEÇERLİ?2 YIL2 YIL
SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?15 İŞ GÜNÜ İÇİNDE AÇIKLANIYOR13 GÜNDE AÇIKLANIYOR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROFICIENCY

Proficiency Sınavı, üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin, kazandıkları üniversite tarafından düzenlenen, yeterlilik (muafiyet / proficiency) sınavını geçerek, hazırlık okumadan doğrudan fakülteden yani birinci sınıftan başlamalarını sağlamak ve hazırlık okuyup, sene sonunda yapılan sınavda başarısız olan öğrencilerin de fakülteye geçmeleri için girmek zorunda oldukları İngilizce Yeterlilik Sınavı’dır.

Proficiency; her üniversitenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendi bünyelerinde hazırlanmakta ve 4 bölümden oluşmaktadır:

 • Gramer

 • Okuma

 • Yazma

 • Dinleme

Proficiency sınavının belli bir formatı yoktur. Her üniversite kendi ihtiyaçları doğrultusunda sınavlar hazırlar. Kimi sınavlar çoğunluk olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, kimi sınavlar dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri üzerinde yoğunlaşır. Her üniversitenin kendine özel bir proficiency sınavı vardır.

 

 

 

İletişim : 0 264 777 10 82

Share: